Як виправити високе завантаження центрального процесора

Центральний процесор (ЦП) – це “мозок” вашого ПК. Всі основні компоненти системи, такі як графічний адаптер та ОЗУ, залежать від інструкцій ЦП, що виконуються. Це робить процесор, що функціонує належним чином, критично важливим компонентом кожного ігрового ПК.

Коли гра зависає або відбувається збій, відкриті програми перестають реагувати на команди, що вводяться, або програми відкриваються з дуже повільною швидкістю, причиною може бути надмірно високе завантаження процесора. Розглянемо, як усунути проблеми, пов’язані з високим використанням ЦП у Windows*10.

 ● Перезавантаження
Перший крок: Збережіть роботу та перезавантажте комп’ютер. «Вимкніть і знову увімкніть його» – така класична порада щодо усунення несправностей. Це може вирішити проблему, особливо якщо минуло багато часу з моменту останнього перезавантаження. Перезавантаження може видалити тимчасові файли та усунути уповільнення процесів, які давно виконуються.
 ● Завершення чи перезапуск процесів
Відкрийте Диспетчер завдань (CTRL+SHIFT+ESCAPE). Якщо програма знову почала використовувати процесор навіть після перезапуску, Диспетчер завдань надає один із найпростіших способів спостереження.

Зверніть увагу, що повноекранні програми, такі як ігри, іноді приховують диспетчер завдань за вікном. Щоб уникнути цього, натисніть «Параметри» у верхньому рядку меню, а потім виберіть «Завжди поверх інших вікон». Якщо у вас є другий монітор, ви можете просто перетягнути на нього вікно Диспетчера завдань.

Відкривши Менеджер завдань, натисніть на вкладку «Процеси» у верхній частині вікна. Натисніть «Додаткові відомості» в нижній частині вкладки, щоб відкрити фонові процеси Windows. Знайдіть стовпець «ЦП» у верхній частині вкладки «Процеси» і натисніть його, щоб упорядкувати вміст за рівнем використання ЦП:

Під час запуску деяких ігор, роботи з програмою для редагування відео або потокової передачі, виконання антивірусної перевірки або одночасного відкриття безлічі вкладок у браузері висока завантаження процесора цілком очікувана. Якщо ви стикаєтеся з такою ситуацією високого завантаження ЦП щодня, необхідно закрити всі фонові програми та вкладки, що не використовуються, а потім повернутися в Диспетчер завдань і перевірити, чи змінилася ситуація.

Важливо пам’ятати, що висока завантаження процесора за одночасної роботи у багатозадачному режимі може бути нормальним явищем. Сучасні процесори підтримують багатозадачність, розділяючи між кількома своїми ядрами, які працюють одночасно з різними наборами команд. Технологія Intel® Hyper-Threading (Intel® HT) робить ще один крок вперед, створюючи кілька «потоків» виконання для кожного ядра, кожен з яких обробляє різні процеси. ефективно використовувати доступні ядра процесора.

Технологія Intel Turbo Boost також може допомогти впоратися з великими робочими навантаженнями, динамічно збільшуючи частоту процесора. Сімейство процесорів Intel Core серії X оснащено ще одним інструментом, який допомагає уникнути уповільнення роботи. Це технологія Intel Turbo Boost Max 3.0, завдяки якій найскладніші завдання автоматично призначаються найшвидшим ядрам процесора. Також підвищується частота цих ядер.

Ці процесорні технології можуть значно підвищити швидкість роботи в багатозадачному режимі та при використанні ресурсомістких програм, але ситуації з надмірним завантаженням ЦП все одно можуть виникати. Якщо ви стикаєтеся зі 100% завантаженням ЦП, а у верхній частині стовпця ЦП відображається фоновий процес з ім’ям Runtime Broker, Windows Session Manager або Cortana, значить є якась проблема.

Ці процеси Windows повинні використовувати дуже мало обчислювальної потужності або пам’яті у звичайних умовах. Часто ви бачите у Диспетчері завдань, що вони використовують 0% або 1%. Коли комп’ютер перебуває в режимі простою, всі ці процеси зазвичай використовують менше 10% ресурсів процесора. Проте дивна чи нетипова поведінка — наприклад, один процес Windows, який намагається виконати пошук, який був заблокований в іншому місці, іноді може призвести до того, що процес споживатиме майже всі ресурси системи.

Після відкриття Диспетчера завдань та виявлення процесу, який використовує значну частину ресурсів ЦП, виконайте пошук в Інтернеті, щоб ідентифікувати його. Не варто без вагомих причин зупиняти такі процеси, як, наприклад, explorer.exe (який керує багатьма графічними елементами, зокрема, робочим столом та меню «Пуск») або winlogon.exe (завдання запуску та екран CTRL+ALT+DEL).

Якщо ви визначили процес як некритичний (ще раз перевірте, що зберегли свою роботу), натисніть на процес, щоб вибрати його, потім натисніть «Завершити процес» у нижньому правому куті Диспетчера завдань. Завершення процесу призведе до припинення роботи програми без збереження.

 ● Оновлення драйверів
Якщо процес все ще використовує багато ресурсів процесора, спробуйте оновити драйвери. Драйвери – це програми, які керують окремими пристроями, підключеними до системної плати. Оновлення драйверів може усунути проблеми сумісності або помилки, що призводять до збільшення завантаження ЦП.
Відкрийте меню “Пуск”, а потім “Параметри”. Натисніть «Оновлення та безпека», потім кнопку «Перевірити наявність оновлень». Це призведе до оновлення критичних драйверів. Виробники графічних плат також пропонують утиліти (наприклад, NVIDIA GeForce Experience для графічних адаптерів), які можуть підвищити загальну продуктивність ігор.

Деякі поодинокі помилки також можуть бути виправлені шляхом оновлення версії BIOS. BIOS — це вбудоване програмне забезпечення, встановлене на системній платі і містить інструкції для інших компонентів комп’ютера під час запуску. Оскільки оновлення BIOS зазвичай не призводить до підвищення продуктивності (і може спричинити появу нових проблем), це слід робити тільки в тому випадку, якщо ви виявили помилку, що призводить до збільшення використання ЦП, і знайшли оновлення BIOS, що безпосередньо усуває цю проблему.

 ● Пошук шкідливих програм
Якщо проблема не вирішена, можливо, вона викликана шкідливим програмним забезпеченням, замаскованим під звичайний процес Windows. Деякі шкідливі програми використовують смугу пропускання ЦП та графічного адаптера для різних цілей (наприклад, для майнінгу криптовалюти), а Диспетчер завдань з’являються під знайомими іменами, наприклад “Cortana.exe” або “Runtime Broker”.

Виконайте повну перевірку за допомогою наявної антивірусної програми, щоб перевірити наявність цієї проблеми. Перевірка безпеки в автономному режимі, що надається безкоштовно системою безпеки Windows (запущеною на панелі завдань або параметрах Windows), є одним з підходящих варіантів.

 ● Параметри живлення
Деякі параметри живлення можуть знизити швидкість роботи процесора, будь то ноутбук або настільний ПК. Перевірте параметри електроживлення, натиснувши меню «Пуск» та ввівши «Зміна схеми керування живленням». Після відкриття натисніть “Електроживлення” в рядку адреси у верхній частині вікна. Повинен з’явитися наступний екран:
Натисніть «Показати додаткові схеми» та увімкніть план без енергозбереження.
Основні схеми
Тепер знову відкрийте Диспетчер завдань, щоб перевірити, чи повернулося в норму завантаження ЦП.

 ● Пошук спеціального керівництва в Інтернеті
Багато процесів може бути відповідальним за високе завантаження ЦП, тому універсального рішення немає. Щоб знайти конкретну пораду, запишіть ім’я процесу на вкладці «Процеси» або «Відомості» (Детальніше подання) Диспетчера завдань, а потім здійсніть пошук в Інтернеті на цю тему.

Якщо результати за вихідним запитом не відображаються, додайте будь-яку необхідну інформацію, яка може допомогти, наприклад, модель процесора (вказана поруч із полем «Процесор» у розділі «Інформація про систему»), а також назви інших програм, які, мабуть, викликають проблему. Рідко доводиться стикатися з помилкою, яка ще не обговорювалася на форумах, присвячених іграм та апаратному забезпеченню, тому не поспішайте та спробуйте кілька варіантів пошуку.

Переустановка Windows
Якщо є точка відновлення, зроблена до того, як почалися проблеми з ЦП, спробуйте використати її. Але оскільки Windows за замовчуванням відключає захист системи, більшість із нас її не виявляється.

У цьому випадку останнім способом може стати повторна інсталяція Windows. Це може бути тривалий процес, але він також може допомогти вирішити проблеми, пов’язані із завантаженням ЦП, викликані програмним забезпеченням.

У Windows 10 є функція «Повернути комп’ютер у вихідний стан», яка видаляє всі програми, але залишаючи файли користувача без змін. Після цього вам доведеться перевстановити всі програми, що не стосуються Windows. Налаштування цих програм будуть втрачені, якщо ви не збережете їх і не виконайте резервне копіювання. Про всяк випадок виконуйте резервне копіювання всіх особистих файлів – на зовнішній диск або через хмарні сервіси зберігання даних.

Коли ви будете готові почати, натисніть кнопку “Пуск” і введіть “Повернути комп’ютер у вихідний стан”. Потім натисніть “Почати”.

Повернути комп’ютер у вихідний стан
Це може тривати годину або більше. Після його завершення необхідно перевстановити використовувані програми.