Відеокарти: чим керуватися під час вибору

У ранніх моделях ПК за перетворення інформації на зображення відповідав центральний процесор. Він передавав на дисплей дані, що зберігалися в кадровому буфері. Згодом були створені графічні прискорювачі, що взяли на себе ці завдання.

Після центрального процесора (CPU, ЦП), графічний (GPU, відеокарта) має найбільший вплив на продуктивність комп’ютера. Його завдання — приймати дані від ЦП і перетворювати їх на зображення, що виводиться на дисплей.

Сучасні відеокарти здатні обробити значний обсяг графічної інформації, паралельно виконуючи інші завдання. Це робить їх неймовірно швидкими під час показу тексту, двовимірних об’єктів і обробки складної 3D-графіки новітніх ігор. Що могутніший GPU відеокарти, то більше даних він може розрахувати та відбити за одиницю часу.

Призначення відеокарти

Щоб зрозуміти, яку відеокарту вибрати, потрібно визначитися, для чого вона потрібна. Залежно від ряду параметрів відеокарти діляться на наступні типи.

Офісні  Відеокарти з цієї категорії можуть бути вбудованими та дискретними. Основне призначення таких пристроїв — виводити на екран візуалізацію. Вони відмінно підходять для перегляду будь-яких зображень і відео в форматі HD. Ці бюджетні відеокарти не впораються з геймерськими новинками, але на мінімальних налаштуваннях потягнуть деякі ігри минулих років.

Мультимедійні Їм під силу Full HD-відео та сучасні ігри на середніх і високих налаштуваннях. Графічні плати цього типу надають додаткові можливості. Наприклад, ядро CUDA в GPU NVidia робить її придатною для роботи з професійними графічними програмами. 

Геймерські
Ігрові або «оверклокінг» відеокарти, тобто такі, що розганяються. Найчастіше це карти 2 в 1: потужні та з великою кількістю додаткових технологій.

 

Інтерфейс під’єднання та технічні характеристики

Під’єднання відеокарт здійснюється за допомогою шини стандарту PCI-Express, що замінила попередній інтерфейс AGP. Існує у двох варіантах: PCIe та PCI-E. Сучасні графічні плати оснащуються кількома портами для під’єднання.

Продуктивність відеокарти вимірюється:

  • частотою чіпа;
  • типом пам’яті;
  • об’ємом пам’яті;
  • шиною, що зв’язує чіп і пам’ять.

Що ширша шина, то більший обсяг інформації одночасно надходить на графічний чіп. Але занадто широка шина — не завжди добре. Процесор може не впоратися з обсягом даних. На новішому чіпі частота може бути невеликою, але це дасть високу продуктивність. Відеокарти давно перевершили процесори за кількістю ядер, що тепер обчислюються сотнями. Тому новизна чіпа теж має значення.

Енергоспоживання

Що могутніша відеокарта, то вищі витрати енергії. Це один з важливих моментів, на який варто звернути особливу увагу під час покупки. Інформацію про енерговитрати відеокарти шукайте в технічних характеристиках. Вона показує, скільки ват на годину споживається за умови максимального навантаження. Відеокарти працюють постійно в піковому значенні, але сучасні моделі оснащуються енергозберігальними технологіями, тому реальне споживання електроенергії менше.

Значення енергоспоживання пристрою важливо знати, щоб підібрати оптимальну модель відповідно до потужності системи. Відеокарти споживають від декількох десятків ват на годину, як MSI GAMING GeForce GT 710 (19 Вт), до декількох сотень, як NVIDIA TITAN XP (250 Вт).

Система охолодження

Технології відеокарт постійно вдосконалюються. Підвищується їхня продуктивність, зростає енергоспоживання та збільшується виділення тепла. Не дивно, що інженери, які працюють над модернізацією відеоадаптерів, паралельно розробляють підходи до охолодження та контролю тепловіддачі. Механізми недопущення перегріву в сучасних відеокартах малошумні, потужні та компактні.

Сьогодні для українських покупців відкриті інтернет-магазини світу, де можна знайти відеокарти з кулерами, що різняться параметрами та ціною. Користувачі можуть знизити рівень шуму та поліпшити відведення тепла за допомогою встановлення додаткових систем водяного охолодження або пасивного кулера.

Сучасні універсальні кулери успішно пораються з контролем температури «гарячих» ігрових відеокарт, водночас вони тихі та недорогі. ARCTIC Accelero Xtreme IV тихіший за штатний кулер і цілком здатний конкурувати з референсними системами охолодження.

Вибираємо карту за діагоналлю монітора

Роздільна здатність екрану вказує на кількість пікселів, залучених у показі картинки на дисплеї.

Діагональ монітора — параметр, що впливає на роздільну здатність. На великому екрані буде більша кількість пікселів, які необхідно обробити відеокарті. А значить, і навантаження на неї буде вищим.

Ресурсів бюджетної відеокарти цілком вистачить, щоб вивести якісну картинку на монітор діагоналлю 17–19 дюймів.

Мультимедійні хороші відеокарти середнього цінового сегмента варто купувати для моніторів діагоналлю від 21–22 дюймів і більше.

Власникам моніторів з роздільною здатністю 2К, 4К, а також тим, хто використовує кілька екранів або грає на максимальних налаштуваннях графіки, потрібні відеокарти топового класу. Високорівневі моделі зможуть забезпечити швидкодію, зокрема під час виведення на екран 3D-об’єктів.

Більше відеопам’яті — не завжди краще

Відеоадаптеру не потрібна власна пам’ять, якщо вона є у комп’ютера.

Сучасна відеокарта — це самодостатня система. У ній є мікропроцесор (GPU), що виконує десятки тисяч операцій, для яких потрібен власний запас пам’яті. Графічний адаптер бере на себе частину роботи оперативної пам’яті комп’ютера щодо передачі зображення на монітор.

Пам’ять відеокарти — це її власне маленьке сховище. Графічний процесор відеокарти бере дані для обробки просто з неї. Слабкий процесор не дасть приросту продуктивності, навіть якщо розширити обсяг відеопам’яті.

Під час вибору внутрішньої оперативної пам’яті слід враховувати повний спектр значущих характеристик: тип пам’яті відеокарти, параметри шини, покоління мікропроцесора.

Пам’ять відеокарти нічим не відрізняється від пам’яті комп’ютера. Вона вбудована в карту та відповідно до специфіки використовує швидкі види оперативки: GDDR5, GDDR5X, GDDR6, HBM2.

AMD Radeon або NVIDIA GeForce

Постійні конкуренти сучасного ринку відеокарт — торгова марка Radeon з AMD і бренд GeForce з NVIDIA.

У кожного виробника є свої фаворити, відкриття, вдалі та невдалі моделі, порівняні за цінами та параметрами. Випуск новинок у цих брендів часто відбувається в одному часовому проміжку. Продукція кожної торгової марки відрізняється високим рівнем якості, тому однозначного лідера серед них немає.